top of page

Sydafrikanske RØDVINE
af Henrik Oldenburg

18,5/20
Vennan ”Fieldblend”, 2022, WO Simonsberg/Paarl
“Manden bag vinen er Niel Bester, der i 1990’erne satte Plaisir de Merle på det store vinkort, og ”Fieldblend” betyder, at vinstokkene har været plantet hulter til bulter, så man ikke nøjagtigt ved, hvilke druer, der er i flasken. Men de er gode – og de har givet en fyldig, saftig vin, der strutter af solbær, solskin og egetræ. Jeg aner smagen af moden Cabernet i det gode samarbejde i glasset og glæder mig over en fremragende sydafrikansk rødvin uden smag af våd muld. Selv om syren er medgørlig, er det en fremragende madvin.”
299,99 kr. Tilbudspris 149,99 kr. www.vinøen.dk

18/20
Saronsberg “Seismic”, 2021, WO Tulbagh
“Gedigen Bordeauxblanding med Cabernet Sauvignon som hoveddruen (42%), men også Merlots 20% smages tydeligt. Den er kun lidt muldet og smager virkelig som en solid, saftig Bordeauxvin, med aftryk af sorte blommer, krydderurter og engelsk lakrids. En robust, fuldblods kødvin, der kan klare lidt af hvert og har godt af 10-15 min. luft.”
199,00 kr. 160,00 kr. v/6 fl. www.holtevinlager.dk

18/20
Vennan Pinot Noir, 2023, WO Ceres Plateau
“Geografien er lidet kendt, men det omtalte plateau ligger i Western Cape, ikke så langt fra vindistriktet Tulbagh. De er blevet kendt for deres milde, småkælne Pinot Noir’er, og Niel Besters Vennan er en af dem. Der er røg, mildhed og meget modne moreller i glasset. Det er en lækker og yndefuld Pinot Noir, der er lige så vel til hygge som til mad. Drik den gerne let afkølet.”
249,00 kr. www.amka.dk

17,5/20
Spier ”Signature” Cabernet Sauvignon, 2023, WO Western Cape
“Solid og saftig Cabernet, der er tør og konsekvent og smager mere internationalt end af Sydafrika. Det er svesker og tørrede brombær, der bestemmer i glasset, og de gør det godt. Det er en robust og alsidig madvin uden mærkbar syre.”
79,95 kr. KVICKLY.
